Spotkanie Polskiego Towarzystwa Historycznego w Parznie poświęcone niezwykle rzadkim starodrukom z XVI-XVIII w.

• Zdjęcie-2spotkanie_pth_parzno_18_04_24_.jpg
W czasie spotkania PTH przyjrzymy się niezwykle rzadkim starodrukom  z XVI-XVIII, modlitewnikom patriotycznym z okresu zaborów oraz kształtującym duchowość egzemplarzom pisanym ręcznie (m in. przez więźniarkę Auschwitz). Zobaczymy także modlitewniki żołnierskie, zwłaszcza z okresu międzywojennego i II wojny światowej nad którymi pochylał się, nie kryjąc wzruszenia, Prezydent Ryszard Kaczorowski podczas swojej wizyty w Parznie. Pokażemy modlitewniki miniaturowe, z dedykacjami oraz z artystycznie wykonanymi okładkami. Historia powstania zbioru prezentowana będzie w klimacie XIX wiecznego dworku, w którym spędziła trzy ostatnie lata swojego życia wybitna polska wizjonerka i mistyczka obdarzona ukrytymi stygmatami, wielka patriotka i społeczniczka - Wanda Malczewska, która nie straciła nadziei na wolną Polskę po upadku powstania styczniowego, poświęcając się pracy dla niej, czerpiąc siły z głębokiej wiary. Sejm IX kadencji, w 2022 roku upamiętnił tę postać uroczystą uchwałą a zbiory Muzeum są wotum wdzięczności za jej religijną, patriotyczną i społeczną działalność.
Na spotkanie serdecznie zaprasza Prezes Zarządu PTH Koło Bełchatów - Roman Olszowiec