Aktualności
Klauzula informacyjna
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych – dalej RODO) informujemy, iż:
1. W związku z realizacją różnorodnych działań Muzeum Regionalnego w Bełchatowie możemy przetwarzać Państwa dane...
Prosimy o zapoznanie się z całą treścią Klauzuli informacyjnej RODO w linku:
Dofinansowanie remontu sal wystawienniczych
Dzisiaj (12.07) podpisana została umowa dotycząca remontu sal wystawienniczych na piętrze w Muzeum.
Dofinansowanie zostało przekazane przez Marszałka Województwa Łódzkiego Pana Grzegorza Schreibera, którego reprezentował Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Pan Zbigniew Ziemba.
Pozyskane środki to 34,5 tys., czyli połowa kosztów inwestycji.
Jest to ostatni remont jakiego w najbliższych latach wymaga budynek Muzeum.Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego na Wołyniu
11 lipca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego na Wołyniu. Tegoroczny Dzień Pamięci jest jednocześnie 80 rocznicą tak zwanej „krwawej niedzieli”. Stanowiła ona kulminacyjny punkt w rozlewającej się już od lutego 1943 roku po kresach wschodnich fali bestialskich mordów dokonywanych na Polakach przez Ukraińców. Byli oni zgrupowani wokół Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) oraz jej zbrojnego ramienia czyli Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Długofalowa akcja eksterminacyjna wspierana była również przez ukraińską lokalną ludność cywilną.
Tylko 11 lipca 1943 roku w zorganizowanym i dobrze zaplanowanym ataku, ofiarą ukraińskich nacjonalistów padło 99 miejscowości zamieszkałych przez Polaków. Przez cały lipiec na skutek powtarzających się systematycznie mordów śmierć poniosło około 10 tysięcy Polaków. Dziś szacuje się, że przez cały okres trwającej ponad rok eksterminacji z rąk ukraińskich nacjonalistów poniosło śmierć około 100 tysięcy Polaków. Niektórzy oceniają, że są to i tak dość ostrożne szacunki.
Każdy taki dzień, każda taka potworna rocznica nastraja do refleksji. Przede wszystkim należy o tym pamiętać, nie tylko dlatego, że nadal żyją ludzie, którzy tej pamięci się domagają, bo ta historia dotknęła ich osobiście. Historia jest nauczycielką życia, a Ci, którzy zapominają o przeszłości, często skazywani są na jej powtarzanie. Dziś, gdy okazało się w brutalny sposób, że nie nastąpił koniec historii, pochylmy się jeszcze raz nad tymi wydarzeniami, ale wszyscy razem, jako jeden naród. Bo jeśli teraz nie znajdziemy wspólnego zdania nad grobami naszych rodaków, których w tak potworny sposób pomordowano, to kiedy będzie na to lepszy moment? Kiedy będzie bardziej wypadało?Zajęcia wakacyjne - dzień 2
Drugi dzień muzealnych zajęć wakacyjnych za nami! Dzisiaj dzieci zamieniły się w archeologów!
Zajęcia wakacyjne
Dzisiaj w Muzeum odbyły się pierwsze wakacyjne zajęcia "Przygody z lodówki". Dzieci wykonały własne magnesy
OSIEDLOWE LATO W MIEŚCIE 2023 - 2 lipca, niedziela
Już w najbliższą niedzielę widzimy się z Wami podczas pierwszego wydarzenia, na Osiedlu Okrzei, przy ulicy Staszica.
W tym roku zapraszamy do gry w krokieta i na warsztaty plastyczne 😀
Bądźcie z nami!